Dentale panoramische röntgensystemen controleren met de RaySafe X2: hoe werkt dit?
In een eerder blog over het meten van intra-orale röntgensystemen schreven we al kort over de vernieuwde regelgeving rondom het registreren van dentale röntgensystemen. Waar voorheen meldingsplicht gold, moeten nu alle toestellen geregistreerd worden. Het controleren van dentale röntgensystemen wordt daardoor steeds intensiever. Er zijn praktische hulpmiddelen die je hierbij kunt gebruiken. In dit blog gaan we in op het meten van straling met de RaySafe X2 bij dentale panoramische röntgensystemen, met behulp van de panoramische houder.
R/F en DENT sensor
Er zijn twee sensoren van de RaySafe X2 die voor deze toepassing geschikt zijn: de R/F sensor en de DENT sensor. Wat is het verschil tussen deze twee?
Qua ontwerp lijken de sensoren sterk op elkaar. Het verschil zit in het meetbereik.
- De DENT sensor meet van 40 tot 130 kVp.
- De R/F sensor meet van 40 tot 150 kVp.
Ook het trigger level bij dose rate metingen verschilt: - De R/F sensor triggert bij 50 nGy/s.
- De DENT sensor triggert bij 1 µGy/s.
De DENT sensor is een afgeleide van de R/F sensor en meer toegespitst op dentale toepassingen.
Hoe gebruik je deze sensoren bij panoramische systemen?
Hiervoor is de panoramische houder ontwikkeld. Zowel de DENT als de R/F sensor zijn geschikt voor gebruik in dit praktische hulpmiddel bij OPG-systemen.
Belangrijk bij het meten van dentale panoramische röntgensystemen is dat de meetsensor goed in het midden van de stralingsbundel gepositioneerd wordt. In de praktijk gebeurt dit vaak met plakband of andere creatieve oplossingen. De panoramische houder biedt hiervoor een betrouwbaardere en makkelijkere manier. Je positioneert de houder eenvoudig op het röntgentoestel met behulp van de fixatieband.

Door een stukje lichtgevoelig film te gebruiken kun je het midden van de bundel bepalen. Met behulp van de verschuifbare maataanduiding op de panoramische houder stem je de positie van de sensor hierop af.
Zo kun je betrouwbaar en praktisch straling meten bij dentale panoramische systemen.
Wil je ook lekstraling meten? Gebruik dan de Survey sensor van de RaySafe X2. Daarnaast is er ook een mogelijkheid om mAs te meten.